Tanulmány a hulladékkezelésről és újrahasznosításról
A Magyar Akkumulátor Szövetség közzétette legújabb tanulmányát, amely átfogó képet nyújt a hazai akkumulátoriparban keletkező hulladékok kezeléséről és újrahasznosítási lehetőségeiről. A „Akkumulátor újrahasznosítás és kapcsolódó veszélyeshulladék-kezelés Magyarországon: helyzet, jövőkép és szakpolitikai ajánlások” című műhelytanulmány részletesen elemzi a gyártási folyamatok során keletkező hulladékokat, a jelenlegi feldolgozói kapacitásokat és a várható kihívásokat.
A kutatás egyik legfontosabb megállapítása szerint Magyarországon 2023-ban több mint 111.000 tonna hulladék keletkezett az akkumulátorcella-gyártás során, amelynek közel fele, 54.000 tonna veszélyes hulladéknak minősül. Az iparág növekedésének következtében ez a mennyiség 2035-re több mint háromszorosára nőhet, ami komoly nyomást helyez majd a hulladékkezelő rendszerekre.
A tanulmány kiemeli, hogy jelenleg még elegendő kapacitás áll rendelkezésre az ipari hulladékok feldolgozására, azonban a következő évtizedben jelentős bővítésre lesz szükség, különösen három kritikus hulladéktípus – többek között leselejtezett akkumulátorok és NMP-bázisú vizes hulladékok – kezelésére. Az elemzés rávilágít arra is, hogy a magyar akkumulátorgyártás fenntarthatóságának érdekében szükség van szigorúbb környezetvédelmi előírásokra, technológiai fejlesztésekre és a körforgásos gazdaság elveinek gyakorlati alkalmazására.
A tanulmány bemutatását egy szűkkörű sajtóbeszélgetés előzte meg, amelyen a hazai média képviselői elsőként ismerhették meg a tanulmány részleteit.
📖 A tanulmány elérhető itt: Akkumulátor újrahasznosítás és kapcsolódó veszélyeshulladék-kezelés Magyarországon: helyzet, jövőkép és szakpolitikai ajánlások – Műhelytanulmány (2025)
Köszönetnyilvánítás:
Ezúton szeretnénk kifejezni elismerésünket mindazoknak, akik hozzájárultak ennek a dokumentumnak a létrejöttéhez. Külön köszönettel tartozunk a szerzőknek: Dr. Kun Róbert és Schmidtka Gábor, akik szakértelmükkel és elkötelezettségükkel segítették a munkát. Továbbá hálásak vagyunk a Magyar Akkumulátor Szövetség „Újrahasznosítás” Munkacsoport szakértőinek, akik szaktudásukkal és értékes hozzászólásaikkal hozzájárultak a dokumentum tartalmának gazdagításához.
Munkájuk és együttműködésük elengedhetetlen volt ennek az anyagnak a létrehozásában, és hálásak vagyunk a támogatásukért. Köszönjük!